Foto endnu ikke klar
879/​298

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Købt af Øregaard Museum i maj 2018.

“Udsigt fra Spodsbjerg over Fjorden. Fint Graavejr”. I baggrunden Kikhavn. Sign. L. A. Ring 1901. Olie på lærred. 19×24.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 459.

Udstillet: Den Frie Udstilling, 1902 nr. 205.

Spodsbjerg er en cirka 30 meter høj moræneklint på kyststrækningen mellem Hundested og Kikhavn. Fra Spodsberg ser man over Kattegat mod Kikhavn.

Proveniens: Generalkonsul Valdemar Glückstadts samling, ikke dennes auktioner. Bankbestyrer A. Jorck-Jorckston, dennes auktion Bruun Rasmussen 75, 1956 nr. 11 med titlen “Udsigt fra Lundsbjærg” og dateret 1891.

En tak til kunsthistorikeren Gitte Ditlevsen i forbindelse med korrekt katalogisering af nærværende maleri.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2018

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK