1835/​512

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-4/3”. Patineret bordlampe stel af antageligt bruneret messing. Udført ca. 1930 hos Louis Poulsen. H. 54.

Til restaurering. Skærme mangler. Kraftig brugsslitage. Stel skærm. Fatningshus skævt. Èn underskærmsholder med brud samt mgl. skrue. Låg og topskrue mangler. Gennemgående afbryder med afslag, defekt. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 28. august 2018

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK
7.000 DKK