1949/​8567

Russisk spadserestok af sortmalet træ, håndtag af sølv, rigt dekoreret med cloisonné emalje og prydet med facetsleben ametyst samt rød glasflus, stok monteret med talrige monogrammer i guld og sølv. Utydeligt mesterstempel. 20. årh.s begyndelse. L. 92.

Minimal brugs- og aldersslitage, bl. a. mindre afslag. Dupsko mangler.

Russisk tema, 5. december 2019

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag