Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)
Læsende ung kvinde, antageligt kunstnerens søster, Anna Seekamp (1843–1925?). Sign. B. Wegmann, 2 Marts 90. Bly og kul på papir. Lysmål 23×30.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 474, 1985 nr. 687–2.
Papiret er gulnet. Misfarvninger/pletter langs kanter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. november 2023