2139/894
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Kommode af teak på stel af bøg, front med syv skuffer. Model 135. Udført hos Søborg Møbler. H. 145. B. 100. D. 46.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre finérskader.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag