12013/93
Julius Hellesen (f. København 1823, d. sst. 1877)
Et par blade med landskabsstudier. Ét fra Herthadalen ved Ledreborg. Sign. og dateret hhv. Julius Hellesen August 1842 og Julius Hellesen Octb 1844. Bly og tusch på papir. 18×29 og 19,5×30. Uindrammede. (2)
Papir let misfarvet. Begge blade med foxingpletter. Det ene blad med fold i venstre side. Det andet med mindre papirtab i øverste venstre hjørne.
Kunst, antikviteter & design, 26. marts 2020
Vurdering
Hammerslag