836/​505

Vred guddom Hayagriva af forgyldt og delvist bemalet bronze, stående med seks arme. Sino-Tibet 19 årh. H. 16 cm.

H. Qvistgaards samling

Condition: ornamental stones missing, ritual objects missing in the hands. Loose on the base. General wear and dents. Bottom missing.

Orientalsk kunst, 29. november 2012

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK