1948/​16

Holger Drachmann (f. København 1846, d. Hornbæk 1908)

Personer på en strand i lyset fra solnedgangen. Sign. Holger Drachmann. Olie på lærred. 41×66.

Mindre krakeleringer. Enkelte afskalninger (særligt i signaturen hvilket gør denne svær at læse). Behov for rensning. Lærred bør strammes let op.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag