2143/147
Italiensk majolica saftkande, modelleret med tud og svungen hank, dekoreret i farver med våbenskjold og bånd-inskription. Antagelig Montelupo 17/18. årh. H. 26 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag/glasurafslag langs hankens ryg og basen- tillige med rep herpå.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag