1506/1531
Franz Xaver Bergmann (f. Østrig 1861, d. 1936)
Faun og kvinde. Erotisk skulptur af forgyldt, koldbemalt og patineret bronze. Wien, ca 1900. Sign. N. Greb. H. 8 cm. L. 11 cm. Todelt.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Varia, 5. februar 2015
Vurdering
Hammerslag
15 bud