Erik Sjødahl Andersen, m.fl. (f. 1940, d. 2012)
Snapseflaske samt fire tilhørende snapsebægre af sterlingsølv med hamret overflade og vertikal reliefdekor med præget overflade. Prægede overflader, bægrenes indersider samt snapseflaskens låg med forgyldt overflade. Snapseflaskens låg med cabochonslebet sten, antageligt agat. Stemplet Sjødahl A., Sterling Denmark, 925S. Udført og stemplet hhv. 1978 og 1979. Samlet vægt 1190 g. Snapseflaske: H. 18,5. Bægre: H. 8,7. En cirkulær, ikke-tilhørende sættebakke medfølger. Stemplet E.T.J., 830 S for K.E. Thygesen Jacobsen, Herlev. Vægt 493 g. H. 1,5. Diam. 28. (5)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Slitage i dele af forgyldning. Snapseflaskens øverste del med “hak” ved kant. Se venligst detaljefoto.