1816/9077
Solur med kompas af messing, skive med romertal, kompas og låg med kobberstik, 18. årh. Samt solur og kompas af træ, sammenklappelig, 20. årh.s begyndelse. Diam. 5,5 cm. L. 7,5 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Trip Trap's Maritime Samling, 19. april 2018
Vurdering
Hammerslag