Tre schweiziske lommeure af 14 og 18 kt. guld, kasser dekoreret med blomster og bladværk, gyldne skiver graveret med blomster, alle tre med romertal, et mærket G. Lannier Geneve, to med støvkapsler af metal, et af guld, et værk mærket Milleret. 19. årh.s første halvdel. Vægt i alt 30–42 g. Diam. 36–40 mm. (3)
Proveniens: Dansk privat samling.
Urene fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgler medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020