2015/​33

Tre schweiziske lommeure af 14 og 18 kt. guld, kasser dekoreret med blomster og bladværk, gyldne skiver graveret med blomster, alle tre med romertal, et mærket G. Lannier Geneve, to med støvkapsler af metal, et af guld, et værk mærket Milleret. 19. årh.s første halvdel. Vægt i alt 30–42 g. Diam. 36–40 mm. (3)

Proveniens: Dansk privat samling.

Urene fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgler medfølger ikke.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK