2345/​851

Günther Förg (f. Füssen 1952, d. Freiburg 2013)

Uden titel, 1996. Usign. Litografi i farver. Lysmål 29×41.

Litteratur: Gengivet i “Shibboleth” udgivet af Esbjerg Kunstmuseum (2017) i forbindelse med udstillingen “BASTARD Claus Carstensens samling” i 2015–2016, side 50.

Trykket blev benyttet som en del af indbydelsen til gallerist Mikael Andersens 40 års fødselsdag og 10 års jubilæum for galleriet i 1997, der fungerede som reception og fernisering med nye værker af Günther Förg. Nærværende komposition er ifølge sælger den eneste komposition uden tekst på bagsiden samt fold på midten, som det ellers er tilfældet ved de andre udsendte kompositioner.

Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Undersøgt i ramme. Intet at bemærke.

Moderne kunst og design, 7. november 2023

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

900 DKK

900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK