Russisk skål af ananasslebet glas med bronzemontering, i form af delfiner på trepas fodstykke støbt med akantusløv. 19. årh. H. 13,5 cm Diam. 16,5 cm.
Proveniens: Arthur Hansen, der arbejdede i Vladivostok for Store Nordiske Telegrafselskab i årene omkring den russiske revolution. Her giftede han sig med den russiske adelsfrøken, Maria Moskvitina, og sammen flygtede de til København i 1917 medbringende forskellige russiske effekter. Herefter deres efterkommere til idag.
Aldersrelaterede spor.
Russisk tema, 15. juni 2020
16 bud