1747/1526
Kaminur af delvis forgyldt og patineret zink, base med plaketter af alabast, urhus med kavaler til hest, skive af hvid emalje. 19. årh.s slutning. H. 47. B. 44. D. 16.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger.
Varia, 23. november 2017
Vurdering
Hammerslag