2148/695
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
To figurer af patineret diskometal i form af havfrue siddende på konkylie og en havdreng med fisk. Udført og stemplet hos Just Andersen, nr. 1683 og 2895. H. 17 og 23. (2)
Litteratur: Just Andersen, diskometal katalog, 1920–1930'erne.
Favfrue på konkylie med almindelig patina. Dreng på fisk med ridser, hak og mærker.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud