1950/280
Thailandsk Buddha hovede af rødlig sandsten, Ayutthaya periode, 16/17. årh. H. 33 cm.
Proveniens: Henning Holck-Larsen 1907–2003.
Afslag og slitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag