1950/​280

Thailandsk Buddha hovede af rødlig sandsten, Ayutthaya periode, 16/17. årh. H. 33 cm.

Proveniens: Henning Holck-Larsen 1907–2003.

Afslag og slitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK