Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
Portræt af Johanne Luise Heiberg stående, studie til maleriet på Frederiksborg Slot. Usigneret. Olie på lærred. 38×22.
Proveniens: Overtoldinspektør Rings samling og redaktør Svend Kragh-Jacobsens samling.
ABR auktion 470, 1985, nr. 112.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. april 2020
12 bud