2017/​22

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Portræt af Johanne Luise Heiberg stående, studie til maleriet på Frederiksborg Slot. Usigneret. Olie på lærred. 38×22.

Proveniens: Overtoldinspektør Rings samling og redaktør Svend Kragh-Jacobsens samling.

ABR auktion 470, 1985, nr. 112.

Mindre krakeleringer samt afskalninger. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. april 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

17.000 DKK

12 bud

(Autobud) 17.000 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK