2449/825
Gunni Omann (f. 1930, d. 2009)
Cirkulært spisebord af palisander, plade med udtræk, tre tillægsplader medfølger, heraf én med sarg. Model 55. Udført hos Omann Jun's Møbelfabrik. 1960'erne. H. 71. Diam. 120. Udtrukket L. 270. (4)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte overfladeridser og mærker. De to tillægsplader uden sarg fineret med mahogni.
Vurdering
1006443 |