891/​1532

Sigurjon Olafsson (f. Eyrarbakki, Island 1908, d. Island 1982)

“Skulptur”, formgivet 1939, senere støbning. Betegnet Sigurjón Ólafsson 2/6. Patineret bronze. 55×21×20.

Litteratur: Billedhugger Sigurjón Ólafsson (1908–1982) Oeuvre Katalog, nr. LSÓ 259.

Udstillet (edition 1/6): “Lavaens blå blomst (Hraunblóm)”, Sigurjón Ólafsson Museet, Reykjavik 2005, Akureyri Art Museum, Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum, Herning, Nordatlantens Brygge, København 2006. Udstillet (edition 1/6): “Tracks in Sand. Sigurjón Ólafsson Retrospective”, Sigurjón Ólafsson Museet & Islands Nationalgalleri, 2014, geng. i kat. s. 26. Udstillet (edition 1/6): “War Horses. Helhesten and the Danish Avant-Garde During World War II”, NSU Art Museum, Fort Lauderdale 2015 samt Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum, Herning 2016, geng. i kat. s. 29. Udstillet (edition 1/6): “Mangfoldige former”, Sigurjón Ólafsson Retrospektiv udstilling, Museum Sønderjylland - Kunstmuseet i Tønder, 2019–20, geng. i kat s. 169. Proveniens: Sigurjón Ólafsson Estate.

Skulpturen er et udkast til den træsokkel der bar betondelen af skulpturen “Dragen” (1939 - LSÓ 1051). Den viser et stiliseret menneskeligt væsen der med hænderne holder om en organisk form. Figuren kunne symbolisere livet versus den alt ødelæggende Drage, der ifølge kunstnerens udsagn var hans protest mod tyskernes naziregime. Dragen er gået tabt men blev udstillet på følgende udstillinger: “Kunstnernes Efteraarsudstilling”, 1940, nr. 229 (Abstrakt skulptur), “Bellevue - 13 Kunstnere i Telt”, 1941, nr. 96 (Abstrakt skulptur) og “Skulpturudstilling i Haveselskabets Have”, 1943, nr. 121 (Dragen).

Et samtidigt foto viser Sigurjón Ólafsson i sit atelier Nyhavn 63, København, i færd med at afhugge gipsformen til udkastet til Drageskulpturens træsokkel.

Nogle minimale overflade ridser og mærker. Herudover, god original stand.

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

60.000 DKK

Hammerslag