2131/​797

Evald Nielsen, K. C. Hermann (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

“No. 6”. Otte frugtknive af sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. L. 16,7. Samt en druesaks af sølv smedet med blade i relief. Udført og stemplet hos K. C. Hermann. L. 15. Samlet vægt 360 g. (9)

Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Nogle frugtknive med mindre bule på bladets spids.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK