2131/797
Evald Nielsen, K. C. Hermann (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
“No. 6”. Otte frugtknive af sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. L. 16,7. Samt en druesaks af sølv smedet med blade i relief. Udført og stemplet hos K. C. Hermann. L. 15. Samlet vægt 360 g. (9)
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Nogle frugtknive med mindre bule på bladets spids.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag