872/​175

William Withers ca. 1770

George III lygteur i kasse af sortmalet træ, skive af forgyldt messing med gennembrudte ornamenter af bronze, forsølvet skive, værk med kalender samt strike-silent. Sign. William Withers, London. Ca. 1770. H. 55. B. 28. D. 18.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag