1913/​1509

Asiatisk røgelseskar af bronze, sider rigt støbt i relief med planter og fugle, to paneler med niche, hvori traner, gennembrudt låg støbt med drage jagtende den brændende perle og skyformationer. Mærket. Ca. 1900. H. 33. Diam. 42.

Figur mangler i den ene niche. Hul over begge nicher, del af dekoration mangler antageligt. Små huller under den ene niche. Reparation under bund. Bund udskiftet? Irret. Mindre buler, ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 28. marts 2019

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag