1710/​24

Fransk Louis XVI sekretær af mahogni, front med tre skuffer og skriveklap beklædt med rødt guldtrykt læder, plade af hvid marmor. 18. årh.s slutning. H. 142. B. 92. D. 40.

Let brugsslitage. Restaureret. Senere greb. Revner i træet. Låsen går trægt.

Ældre malerier og møbler, 6. marts 2017

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag