872/​185

Joseph Christian Lillie (f. København 1760, d. Lübeck 1827)

Dansk Louis XVI spejl og konsol af forgyldt træ, halvrund konsol med senere plade af marmor, svejede ben udskåret med kerup, spejlets top med vaser og guirlander, øverste spejlfelt med maleri. 18. årh.s slutning. Spejl H. 226. B. 75. Konsol H. 82. B. 85. D. 38.

Hidrørende fra Dansk Herregaard.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK