Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
“Gult landskab”. Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1951 med titel. Olie på lærred. 104×124.
Udstillet: Kunstforeningen, København, 1960, kat. nr. 4. Udstillet: Carnegie Institute, Pittsburgh, 1952–53. Udstillet: “Cobra, La couleur spontanée”, Musée de Tessé, Le Mans, 2017–2018. Udstillet: “Cobra, La couleur spontanée”, Musée de de Pont-Aven, 2018.
Malerier og skulpturer, 7. december 2021