2422/752
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
To dråbeformede vaser samt fire små lysestager af stentøj. Vaser dekoreret med hhv. rødbrun og mørkebrun glasur med grå elementer. Usign. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark, 37. Udført 1950–1968. H. 9,7 og 10. Lysestager dekoreret med hhv. grøn og brun glasur. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 3,5. Lystyllers indv. diam. 1,3. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Vurdering
Hammerslag
36 bud
1003853 | ||
961287 | ||
1003853 | ||
961287 | ||
1003853 | ||
918648 | ||
1003853 | ||
961287 | ||
1003853 | ||
922832 | ||
961287 | ||
31356 (Autobud) | ||
922832 | ||
31356 (Autobud) | ||
922832 | ||
31356 | ||
1002358 (Autobud) | ||
31356 | ||
1002358 (Autobud) | ||
31356 | ||
1002358 | ||
922832 (Autobud) | ||
1002358 | ||
922832 | ||
942786 (Autobud) | ||
922832 | ||
942786 | ||
882182 (Autobud) | ||
942786 | ||
882182 | ||
922832 | ||
1002358 | ||
922832 | ||
942786 | ||
174739 | ||
922832 |