2422/​752

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

To dråbeformede vaser samt fire små lysestager af stentøj. Vaser dekoreret med hhv. rødbrun og mørkebrun glasur med grå elementer. Usign. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark, 37. Udført 1950–1968. H. 9,7 og 10. Lysestager dekoreret med hhv. grøn og brun glasur. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 3,5. Lystyllers indv. diam. 1,3. (6)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

36 bud

1003853 3.200 DKK
961287 3.000 DKK
1003853 2.900 DKK
961287 2.800 DKK
1003853 2.700 DKK
918648 2.600 DKK
1003853 2.500 DKK
961287 2.400 DKK
1003853 2.300 DKK
922832 2.200 DKK
961287 2.100 DKK
31356 (Autobud) 2.000 DKK
922832 2.000 DKK
31356 (Autobud) 1.950 DKK
922832 1.900 DKK
31356 1.850 DKK
1002358 (Autobud) 1.800 DKK
31356 1.800 DKK
1002358 (Autobud) 1.750 DKK
31356 1.700 DKK
1002358 1.650 DKK
922832 (Autobud) 1.600 DKK
1002358 1.600 DKK
922832 1.550 DKK
942786 (Autobud) 1.500 DKK
922832 1.500 DKK
942786 1.450 DKK
882182 (Autobud) 1.400 DKK
942786 1.350 DKK
882182 1.300 DKK
922832 1.250 DKK
1002358 1.200 DKK
922832 1.150 DKK
942786 1.100 DKK
174739 1.050 DKK
922832 1.000 DKK