Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)
Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Lille skål, tresidet vase samt krus af stentøj. Lille skål dekoreret med hhv. lysegrå glasur med brune elemener. Sign. Alev, Kgl. P. Tresidet vase dekoreret med rødbrun glasur. Sign. Sonne C583. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 11. Krus dekoreret med blå glasur. Sign. monogram EW (for Eva Wilhjelm). Udført og stemplet hos Saxbo. H. 15,2. (3)
Inden Eva Stæhr-Nielsen i 1935 giftede sig med Olaf Stæhr-Nielsen, var hendes fulde navn Eva Wilhjelm.
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 7. april 2015
19 bud