2048/63
Niels Laurits Nielsen: Rundt relief af udskåret fyrretræ dekoreret i farver med dreng der angribes af tre isbjørne og den ene holdes op i hans strakte arme. Omgivet af dansende inuitter fra sagnet "Den forældreløse Kâgtagtorajik”. Sign. NN. Grønland ca. 1940. Diam. 68 cm.
cirklen er sammen sat af to brædder, derfor en gennemgående revne
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud