2124/41
Lille Russisk ikon med fremstilling af helgen Alexander Nevski monteret i dobbelt rejsekiot. Tempera på træpanel. 19. årh. Ikon 8×10. Kiot 19,8×14/28,2.
Oklad: Revner i træet. Finerskader. Ikon: Mindre krakeleringer samt afskalninger. Ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
Vurdering
Hammerslag