1825/1627
En samling asiatisk brugskunst, bestående af tre opiumspiber af fajance, én beklædt med træ og prydet med perlemor, én med graveret ben og muslingskal, montering af metal, to kinesiske segldåser, den ene dekoreret indvendig med erotisk motiv, og blækhus med penneholder. 20. årh. H. 3–20. Segldåser Diam. 6. (6)
Opiumspibe af træ mangler mundstykke. Segldåser med kanthak og brændingsrevner.
Varia, 21. juni 2018
Vurdering
Hammerslag