2434/507
Kay Bojesen, m.fl. (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Oval flakon af klart glas med facetdekor. Montering og prop af sølv. Proppen smedet med stiliseret ornamentik i relief, udført og prop stemplet hos Kay Bojesen. Proppens vægt 85 g. Glasdel ej stemplet. H. 18,5.
Glasflakonens underside med overfladeridser og mærker. Indvendigt med smuds.
Vurdering
861902 | ||
910080 |