Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
“Hoved af en ung Pige”. Sign. W. M. 22/11 37?. Sortkridt og hvidt højlys på papir monteret på papir. Bladstørrelse 19,5×18,5.
På bagsiden en udstillingsetiket.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 165, 1934 nr. 125.
Papiret er let gulnet. Glas mangler. En minimal rift i den ene side.
Kunst på papir, 9. august 2021
18 bud