893/222
Fransk Louis XVI skrivebord efter model af Philippe-Claude Montigny (1734–1800), frugttræ lister og beslag af forgyldt bronze, plade med grønt gyldentrykt læder, sarg med tre sffer, firsidede tilspidsede ben med giurlander af forgyldt bronze. 19. årh.s første halvdel. H. 79. L. 182. B. 81.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger.
Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020
Vurdering
Hammerslag