1917/725
Rund lågkrukke af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. Sign. 38/1. Låg af patineret og delvist forgyldt bronze med stiliseret lågknop i form af blomst. Ej stemplet. H. 13,5. Diam. 14.
En del af nederste kant med afslibning i glasuren - hidrørende fra fremstillingsprocessen.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag
18 bud