1721/1616
Fransk vægur af presset messingblik i ramme af mørkbejdset træ, delvis dekoreret i farver med Napoleons Grande Armée, hvidemaljeret urskive med ronertal. 19. årh.s midte. H. 34. B. 29.
Lågen har slået sig. Alders- og brugsslitage. Lodder og pendul medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 25. maj 2017
Vurdering
Hammerslag