2108/891
Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
“Leda og Svanen” samt to siddende kvinder. Tre figurer af lertøj, den ene dekoreret med hvid glasur. Udført hos Kähler og Hjorth. Sign. HAK T216, HAK V39 og L. Hjorth. H. 14 og 17. (3)
Leda med mærke efter klistermærke, figuren rasler. Uglaseret kvindefigur med afslag på sokkel samt mindre brændingsrevne på arm, plettet overflade. Glaseret figur med krakeleringer.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag