2050/8739
Nicolai Vasilievich Alexeev (, Moskva)
Russisk skål af forgyldt sølv, dekoreret med opak og translucent cloisonné emalje i form af blomster og bladværk på hvid og nålepunslet grund. Nicolai Vasilievich Alexeev, Moskva bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. Vægt ca. 126 g. H. 5,3. Diam. 8.
Mindre aldersslitage. Reparationer på hvid emalje.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag