2138/839
Per Linnemann-Schmidt (f. København 1912, d. 1999)
To store vaser af chamottestentøj med prægede mønstre i relief. Dekoreret med hhv. grøn og mørkeblå glasur. Sign. Palshus, Denmark, PL-S, C 13. Udført hos Palshus. H. 42,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag
30 bud