905/​972

Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)

Stor cirkulær bordskål af stentøj dekoreret med transparent glasur med enkelte mørkeblå elementer. Øverste kants yder- og inderside med med brunglaseret stregdekoration. Sign. monogram 1983. Unik. H. 19,7–20,2. Diam. 46–46,7.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers forældre direkte af Gertrud Vasegaard.

Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 9. december 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK