1516/906
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,5/2”. Bordlampe med stel af bruneret messing, gennemgående afbryder af brun bakelit, gul/hvid overskærm af zink, mellem- og underskærm flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 45.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 14. april 2015
Vurdering
Hammerslag
20 bud