Ben Vautier (f. Naples 1935)
SAC-Service action culturelle", 1988. -Serigrafi på plastik kuffert. Edition ukendt. Sign. “Ben”. 35,5×35,5×6,5. Indeholder: - Ben Vautier & Catherine Francblin: “Les Citations-Forum des Questions”, 1991. Lille format, 1. udgave. Editions Centre Georges Pompidou & Z Editions, Paris. - Ben Vautier: “Lettre No. 9 de Ben aux peuples inquiets”, 1996. Udgivet af kunstneren. - “Ce sac continent l'histoire de ma vie/this bag will not change the world”, 1990. Ialt tre plastik poser, multipel, Ed. 300 ex. Med fransk tekst på den ene side og engelsk tekst på den anden side. Begge sider med trykt signatur; heraf to håndsignerede, dateret og med edition nummer på indersiden af posen (43,8×36,8). Den tredie pose har ikke signatur etiket. Udgivet af RAM Edition, Rotterdam. Samt det originale RAM Edition postkort der promoverede den nye edition. - Ben Vautier: "Schetsboek 3, 1991. Første udgave. Edition 750 ex. Udgivet af RAM Galerie og RAM Editions, Rotterdam. Udgivet af Oriane de Vallée og Macha Sosno, Access Direct, Nice, Frankrig. (8)
Fin stand.
Moderne kunst og design, 28. juni 2022