12116/329
Dansk lampedesign
“LP Klokkelampe”. Pendel af opalglas, montering af metal. H. 22. Diam. 25. Udført hos Louis Poulsen. 1940'erne.
Litteratur: Louis Poulsen Forhandlerkatalog, B. 17, afbilledet s. 12.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Kunst, antikviteter & design, 22. april 2021
Vurdering
Hammerslag