12116/​329

Dansk lampedesign

“LP Klokkelampe”. Pendel af opalglas, montering af metal. H. 22. Diam. 25. Udført hos Louis Poulsen. 1940'erne.

Litteratur: Louis Poulsen Forhandlerkatalog, B. 17, afbilledet s. 12.

Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Kunst, antikviteter & design, 22. april 2021

Vur­dering

800 DKK

Hammerslag