1738/1561
Spytkumme af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med personer i landskab. Kina 19. årh. H. 19 cm. Diam. 23,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Brændingsfejl i form af iikke gennemgående revne i bunden, brudte glasurbobler.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag