2039/​705

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Nøglehullet”. Gyngestol af massiv bøg, sæde, ryg og løs nakkepude betrukket med lyst kanvas. Model GE 673. Udført stemplet hos Getama, Gedsted.

Præsenteret på Skandinavisk Møbelmesse i Malmö 1967.

Litteratur: Mobilia nr. 143, juni 1967.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Ny nakkehynde og lædersnører. Kanvas i sæde og ryg med pletter.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK