1812/1
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Solnedgangen spejles i en skovsø. Sign. P. Mønsted 1897. Olie på lærred. 31×57,5.
Behov for rensning. Få minimale afskalninger nær kant. Lærred bør strammes let op.
Ældre malerier og møbler, 19. marts 2018
Vurdering
Hammerslag
12 bud