1812/​1

Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)

Solnedgangen spejles i en skovsø. Sign. P. Mønsted 1897. Olie på lærred. 31×57,5.

Behov for rensning. Få minimale afskalninger nær kant. Lærred bør strammes let op.

Ældre malerier og møbler, 19. marts 2018

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

19.500 DKK

12 bud

19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK