Kresten Bloch (f. Næstved 1912, d. København 1970)
Rund vase af stentøj dekoreret med Sung glasur med blå elementer. Sign. monogram. Unik. Kgl. P. H. 25,3. Diam. 25.
Glasur med nogle krakeleringer. Hårrevne gående fra øverste kant og i “L-form” ca. 8 cm. nedefter.
Moderne kunst og design, 12. november 2019