1747/1525
Bordur af sort marmor dekoreret med guld, skive af hvid emalje. 19. årh.s anden halvdel. H. 33. B. 28. D. 14,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Base af sortmalet træ medfølger. Pendul medfølger.
Varia, 23. november 2017
Vurdering
Hammerslag