Jan Baptiste Kobell II (f. Delftshaven 1778, d. Amsterdam 1814)
Landskab med græssende køer. Sign. J. Kobell 1801. Olie på træ. 34×40.
Proveniens: Kunsthandel Roelofs, Amsterdam. Bruun Rasmussen auktion 705, 2001 nr. 1331.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer. Små retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020