2004/​55

Jan Baptiste Kobell II (f. Delftshaven 1778, d. Amsterdam 1814)

Landskab med græssende køer. Sign. J. Kobell 1801. Olie på træ. 34×40.

Proveniens: Kunsthandel Roelofs, Amsterdam. Bruun Rasmussen auktion 705, 2001 nr. 1331.

Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer. Små retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag